Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Alınması Zorunlu mudur ? 

  5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan 27075 Sayılı  Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge olan Enerji Kimlik Belgesi’nin 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle konutların, ticari yapıların(iş yeri, ofis, dükkan…) alım-satım ve kiralama işlemlerinin gerçekleştirilmesinde Enerji Kimlik Belgesi olması şartı aranacaktır(12. Bölüm Madde 25’in 15. Fıkrası )

İstanbul  kimlik belgesi nedir ne işe yarar , İstanbul  kimlik belgesi zorunlumu , İstanbul  kimlik belgesi yönetmeliği , İstanbul  kimlik belgesi fiyatları 2019 , İstanbul kimlik belgesi alınmazsa ne olur , İstanbul  kimlik belgesi fiyatları 2018 , İstanbul  kimlik belgesi veren firmalar eski binalara , İstanbul  kimlik belgesi nasıl alınır.

 

Enerji Kimlik Belgesi(EKB) olan İstanbul bölgesindeki dairelerin değeri artacak !

30666 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ilgili yönetmelik Madde 7 gereğince;BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) vatandaşlara konut edinmeleri amacıyla sunduğu kredilerde; EKB bulunan İstanbul  bölgesindeki konutlara daha yüksek seviyelerde kredi alma imkanı sağlayacak.

 

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır? İstanbul Enerji Kimlik Belgesi 

Öncelikle Enerji Kimlik Belgesi( EKB ) alabilmeniz için yapınızın ruhsatı olması gerekmektedir.

Ruhsatsız binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmesini bakanlık kabul etmemektedir.

İstanbul  bölgesindeki binanızın ruhsatı var;fakat çok eski bina olup projesi yoksa binanızda yerinde tespit-röleve- çalışması yapılarak gerekli olan ölçü ve bilgiler alınır.

Binanızın zaten projesi varsa kullanılarak Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlardan birisiyle irtibata geçilerek doğru olduğu teyit edildikten sonra bu teknik bilgiler doğrudan kullanılır.Bu firma Bakanlığın Bep-TR2 programında binanızın A’dan(en verimli) G’ye kadar(en düşük verimli) olan enerji sınıfını gösteren belgeyi binanızın UAVT koduna ilişkilendirerek size belgeyi teslim eder.

eski binalara enerji kimlik belgesi nasıl alınır , İstanbul enerji kimlik belgesi zorunlumu , İstanbul enerji kimlik belgesi yönetmeliği , İstanbul enerji kimlik belgesi fiyatları 2019 , İstanbul enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur , İstanbul enerji kimlik belgesi fiyatları 2020 , İstanbul enerji kimlik belgesi veren firmalar , İstanbul enerji kimlik belgesi sorgulama

2011 öncesi ruhsatlı binalarda enerji sınıfının düşük çıkması sorun teşkil etmemektedir.

2011 sonrası ruhsatlı binalarda ise minimum C verimilik sınıfında olmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Geçerlilik Süresi : 10 Yıldır

Enerji Kimlik Belgesi Binanın Tamamı İçin Hazırlanır.

Gerçek Enerji Kimlik Belgesiyle Sahte Olanı Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir ?

Bakanlıkça yetkili firmamız Başbek Müh. Mim. olarak size vereceğimiz Enerji Kimlik Belgeni’zi DASK sistemi üzerinden (yine belgenizde gözükecek) bina UAVT koduyla veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Enerji Kimlik Belgesi sorgulama adresiyle  E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Alabilmek İçin Mantolama Zorunlu mudur ? 

Hayır, değildir.

 

İstanbul  Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

İstanbul  bölgesindeki 2011 öncesi yapılar mevcut bina olarak adlandırılmakta olup bu binalara Enerji Kimlik Belgesi’ni sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Mevcut Binalar için yetkinlik alan firmalar (  ) verebilmektedir.

İstanbul  bölgesindeki 2011 sonrası yeni binalar için yine bu firmalarla verebilmekte ayrıca çok sayıda mühendislik firmaları verebilmektedir, karıştırılmamalıdır.

Enerji Kimlik Belgesinin hazırlanmasındaki tüm süreç (Belediyelerden ilgili projelerin alınıp karekodlu ,UAVT bina koduna endeksli onaylı resmi belgenin teslim edilmesine kadar) firmamız tarafından takip edilmektedir.

 

İstanbul Enerji Kimlik Belgesi Fiyatı Nedir ?

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları İstanbul  bölgesindeki yapının büyüklüğüne ,türüne(konut,otel,ticari…) göre değişmekte olup Başbek Müh. Mim. firması olarak sizlere  uygun fiyat , taksitlendirme seçenekleri ve tecrübeli ekibimizle kaliteli hizmet vermeye hazır. Fiyat hakkında detaylı bilgi almak için lütfen web sitemizdeki talep formunu doldurunuz veya bizimle iletişime geçiniz. Enerji kimlik belge olarak İstanbul ve İzmir’deki şubelerimizle İstanbul dahil Türkiye’nin her yerine Enerji Kimlik Belgesi hizmeti vermekteyiz.

 

Enerji Kimlik Belgesinde Bulunması Gereken Bilgiler

MADDE 26 –(1) Enerji Kimlik Belgesinde, İstanbul  bölgesindeki binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi/etkenliği ve binanın enerji tüketim sınıflandırması ile ilgili bilgilerle birlikte;

a) Bina ile ilgili genel bilgiler,

b) Düzenleme ve düzenleyen bilgileri,

c) Binanın kullanım alanı (m2),

ç) Binanın kullanım amacı,

d) Binanın ısıtılması, soğutulması, iklimlendirmesi, havalandırması ve sıhhi sıcak su temini için kullanılan enerjinin miktarı (kWh/yıl),

e) Tüketilen her bir enerji türüne göre yıllık birincil enerji miktarı (kWh/yıl),

f) Binaların kullanım alanı başına düşen yıllık birincil enerji tüketiminin, A ile G arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılması,

g) Nihai enerji tüketiminin oluşturduğu sera gazlarının kullanım alanı başına yıllık miktarı (kg CO2/m2-yıl),

ğ) Binaların kullanım alanı başına düşen yıllık sera gazı salımının, A ile G arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılması (kg CO2/m2-yıl),

h) Binanın aydınlatma enerjisi tüketim değeri,

ı) Birincil enerji tüketimine göre, enerji sınıfı,

i) Nihai enerji tüketimine göre, CO2 salımı sınıfı