• Enerji Kimlik Belgesi asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

  • Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır.

  • 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış binalar Mevcut (Eski) Bina olarak adlandırılmakta olup 1 OCAK 2020 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.

           Aksi takdirde 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle EKB(Enerji Kimlik Belgesi) olmadan müstakil konut ve ticari yapılar(daire,ofisler) alınıp,satılamayacak,

          kiraya verilemeyecek ve abonelikleri yapılamayacaktır.

  • 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binalar Yeni Binalar olarak adlandırılmakta olup yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesi belediyelerce istenmektedir. Geçerlilik süresi 10 yıl olup bu süre dolduğunda EKB yenilenmesi gerekmektedir.

  • Size verilen Enerji Kimlik Belgesinin geçerliliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının,Enerji Kimlik Belgesi sorgulama ekranından kontrol edebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/csb-enerji-kimlik-belgesi-sorgulama

 

 

 

 

  • Enerji Kimlilik Belgesi Geçerlilik Süresi : Düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerlidir.

Firmamız Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olup Mevcut ve Yeni tüm binalara (Müstakil Konut,Apartman,Eğitim,Ticari ,Kamu) Uygun Ödeme Koşullarıyla Enerji Kimlik Belgesi hazırlamaktadır.

https://www.facebook.com/BasbekMuh/?modal=admin_todo_tour